Ünlü Sanatçı Pablo Picasso Hakkında Az Bilinen 6 Şey

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun adını hepimiz duymuşuzdur. Picasso’nun tabloları kültür ve sanat tarihini zenginleştiren, düş dünyamızı ise genişleten eserler olmaya aradan geçen on yıllara rağmen devam ediyor. Bugünkü yazımızda ise ünlü ressamın hayatı hakkında bilinmeyen bazı detaylara değineceğiz.

Kısa Bir Biyografi

Pablo Picasso hakkında az bilinen detaylara geçmeden önce ünlü ressamın hayatına kısaca değinelim. 29 Ekim 1881 yılında İspanya’nın Malaga şehrinde dünyaya gelen sanatçı ömrünün büyük bir kısmını Fransa’da geçirdi. Annesinin iddialarına göre söylediği ilk söz İspanyolcada kalem anlamına gelen lápiz sözcüğünün kısaltması olan “piz, piz” sözcüğüydü. Babasının çizim ve yağlı boya yapmayı öğrettiği Picasso, yetişkinliğinde 20. yüzyılın en bilinen sanatçısı ve kübizm akımının kurucularından olacaktı.

Picasso Hakkında Az Bilinenler

  1. Sanatçının Tam Adı 25 Sözcük Uzunluğundaydı

Pablo Picasso’nun tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso bazı aile üyelerinin ve azizlerin isimlerini içeriyordu.

  1. Picasso’nun Hayatını Amcası Kurtardı

Doğum sırasında gerçekleşen bazı komplikasyonlar ve Picasso’nun aşırı küçük bir bebek olması sebebiyle ölü doğum olduğu düşünülmüştü. Hemşireler henüz yeni doğmuş olan Picasso’yu bir masaya bırakıp annesiyle ilgilenmeye gittiler. Amcasının odada puro içmeye başlaması ve bunun üzerine Picasso’nun ağlaması ile geleceğin ünlü sanatçısının yaşıyor olduğu anlaşılmıştı.

  1. Picasso’nun Mona Lisa’yı Çaldığı Düşünüldü

Ürünü görüntülemek için tıklayın

1911 yılında sanat tarihinin en büyük skandallarından biri gerçekleşti. Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Liza, Louvre Müzesi’nden çalındı. Fransız edebiyatçı Guillaume Apollinaire de şüpheliler arasındaydı. Apollinaire, arkadaşı olan Picasso’nun söz konusu hırsızlığın arkasında olabileceğini söyledi ve Picasso bir süre göz altında tutuldu. Çalınan tablo iki yıl sonra bulundu.

  1. Picasso’nun Eserleri Çok Kez Çalındı

Ünlü sanatçı Mona Lisa tablosunun çalınmasından sorumlu olmasa da kendisine ait olan binden fazla eser kaybolmuş ya da çalınmıştır.

  1. Picasso Aşırı Üretken Bir Sanatçıydı

Picasso’nun 91 yıla yayılmış 150.000’in üstünde eseri bulunmaktadır. Farklı şeyler denemeyi seven ve sanat tarzını sürekli değiştirip geliştiren Picasso’nun sanat hayatı başta Mavi Dönem ve Kübizm olmak üzere pek çok sanat akımını denediği farklı dönemlere bölünebilir. Picasso’nun ayrıca 300’ün üzerinde şiiri ve bazı sürrealist tiyatro oyunları da bulunmaktadır.

  1. Picasso Başarılı Bir Öğrenci Değildi

Picasso ilk sanat eğitimini babasından almıştı. 13 yaşına bastığında, babası oğluna öğretebileceği her şeyi öğrettiğini hissedip onu güzel sanatlar okuluna yolladı. Her ne kadar Picasso başarılı bir sanatçı olsa da derslerinde başarısız bir öğrenciydi.

Eğer ünlü ressam Pablo Picasso tarafından ortaya koyulan bazı eserler ile evinizi süslemek istiyorsanız, internet sitemizdeki ürünlere bir göz atabilirsiniz.

Kapat
Renge Göre Filtrele
Ürün kategorileri