fbpx

Dekorasyonda Aydınlatmanın Önemi

Bir mekanın iyi gözükmesinin en önemli faktörlerinden biri de aydınlatmadır. Aydınlatma, iki  farklı şekilde ortaya çıkmaktadır. Birincisi doğal ışık yani günışığı/güneş ikincisi ise elektrik ve ya ateş gibi enerji kullanılarak sağlanan yapay aydınlatmadır.

Mekan aydınlatması da başlı başına bir iştir. Biz buna aynı zamanda “Görsel Konfor” da diyebiliriz. Mevlana’nın da dediği gibi “Dışarıdan ışık kaynağı olmazsa, gözler renkleri fark etmez”

İyi bir aydınlatma olmadan mekanınızı ne kadar iyi dekore ederseniz edin, ne kadar bütçe ayırırsanız ayırın hiç bir şey hayal ettiğiniz gibi olmayacaktır.

Mekanları birkaç farklı şekilde aydınlatabiliriz. Bunları aşağıdaki şekilde gruplandırabiliriz.

  • Yukarı Yönlü Aydınlatma : Lambader ve ya yukarı yönlü avizelerle ışığı tavandan yansıtıp mekana dağıtma
  • Aşağı Yönlü Aydınlatma : Tavandan asılan sarkıtlar ve ya duvara asılan apliklerle ışığı tabana yansıtıp mekana dağıtma
  • Çift Taraflı Aydınlatma : Avizeler, ışık bantları ve aplikler ile ışığı hem tavandan hem de tabandan yansıtarak mekana dağıtmak

Standart uygulamalar için aşağı yönlü aydınlatma tercih edilebilir. Eğer daha dingin ve loş bir aydınlatma isterseniz yukarı yönlü aydınlatma tercih etmelisiniz. Zira tavandan yansıma her zaman iyi bir tercihtir. Çift yönlü aydınlatmalar ise genelde ofis, işyeri ve ya endüstriyel mekanlar için tercih edilmelidir.

Aydınlatma yönü kadar ışığın rengi de çok önemlidir. Eğer huzurlu ve sakin bir ortam sevenlerdenseniz, yaşam alanları için günışığı ve ya sarı gibi renkler tercih etmeniz ve fazla ışık kullanmamanız, ortamı çok daha sıcak ve konforlu gösterecektir. Ortamda bulunan eşya ve aksesuarlar da çok daha hoş gözükecektir.

Eğer modern hayatı seviyor ve keskin çizgiler istiyorsanız bu durumda beyaz ışık tercih edebilirsiniz. Geniş alanlar, yüksek tavanlar, siyah beyaz detaylar, parlak yüzeyler ve az eşya ile beyaz ışık size bu ortamı oluşturacaktır. Aynı zamanda yine çalışma alanları, endüstriyel mekanlarda beyaz ışık tercih edilmelidir.

Ayrıca mutfak, banyo gibi detayların önemli olduğu yerlerde yerlerde de beyaz ışık kullanılması daha doğru olacaktır.

Günümüz teknolojisinde ve gerçekten doğa dostu ürünlere ihtiyacımı olan bu günlerde, renk seçimleri yapabildiğiniz LED ürünler hem tasarruf sağlamakta hem de istediğiniz ortam konforu için binlerce seçenek sunmaktadır