Minimalist Bir Ev Yaratmanın 11 Sırrı

Daha önceki yazılarımızda sadeliğin estetiğe dönüştüğü Minimalizm akımından bahsetmiştik. Bugün ise evlerini minimalist bir tarzda dekore etmek isteyenlere yol göstermeye çalışacağız. O zaman hadi başlayalım!

Minimalist Ev Nedir?

İlk önce bir soru ile başlayalım: Minimalist bir ev tam olarak neye benzer? Aslında, minimalist bir ev tüm dikkat dağıtıcı fazlalıklardan arındırılmış bir evdir. Minimalist tarzda dekore edilmiş evler genellikle size daha fazla yer sunar ve daha az stresli bir hayat yaşamanızı sağlar. Ne de olsa tüm gereksiz eşyalardan kurtulmuş olacağınız için dikkatinizi dağıtacak ya da “Bunu nereye koyacağım ki?” diye dert etmenize sebep olacak hiçbir şey evinizde bulunmayacak.

Minimalist Bir Ev Yaratmanın 11 Sırrı

1.    Yavaş Yavaş Başlayın

Minimalist bir ev ortaya koymak için yapmanız gereken şey evinizi yavaş yavaş gereksiz eşyalardan arındırmaktır. Minimalizm’in temel amacı sizi stresten ve fazlalıklardan uzak tutmaktır, dolayısıyla bu noktada yapmanız gereken minimalist hareket evinizi de kendinizi strese sokmadan, yavaş yavaş boşaltmak olacaktır.

2.    “Fazladan” Olmasın

Eğer evinizde aynı nesneden birden fazla varsa bir tanesi hariç hepsinden kurtulun. Aynı amaca hizmet eden bir eşyadan on tane olmasına gerek yoktur, zaten fazladan eşyalarınızı muhtemelen hiçbir zaman kullanmayacaksınız.

3.    Organizasyon Becerilerinizi Konuşturun

Organizasyon minimalist bir ev için olmazsa olmaz olduğundan eşyalarınızı mümkün olduğunca organize etmeye çalışın. Çatallarınızı, kaşıklarınızı, bardaklarınızı, kıyafetlerinizi ve diğer eşyalarınızı düzenli bir şekilde saklayın.

4.    Fazlalıkları Saklayın

Her ne kadar minimalist bir evde fazlalığa yer olmasa da eğer kurtulamadığınız eşyalarınız varsa bunları bir şekilde depolayabilirsiniz. Çeşitli kutular, çekmeceler ve dolaplar vasıtasıyla evinizin en azından minimalist görünmesini sağlayabilirsiniz.

5.    Alışveriş Çılgınlığından Vazgeçin

Minimalist bir eve sahip olmak istiyorsanız tek seferde tonlarca eşya ya da malzeme satın almaktan vazgeçin. Aldığınız şey ne olursa olsun ölçülü olun ve gereğinden fazlasını almayın.

6.    Yer Açmaya Çalışın

Bu aşamada eğer elinizden geliyorsa bazı odaları birleştirebilir ya da evinizi en baştan tasarlayabilirsiniz. Minimalizm’de alan kavramı çok önemlidir. Kendinize alan açmaya çalışmanız daha ferah bir yaşam alanına sahip olmanızı sağlayacağından mümkün olduğunca yerden kazanmaya çalışın.

7.    Yeni Bir Şey Aldığınızda Eski Eşyalarınızdan Kurtulun

Bunu aslında bir alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu sayede gereksiz eski eşyalarınızdan da kurtularak daha ferah ve minimalist bir eve kavuşmuş olacaksınız.

8.    Düzen… Düzen… Düzen…

Organizasyon ile ilgili maddede bahsettiğimiz gibi düzen minimalist bir ev için olmazsa olmazdır. Evinizdeki tüm eşyaların belli bir yeri olsun ve bu eşyaların yerini mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışın.

9.    Daha Parlak Renkler Seçin

Minimalist bir ev için en önemli şeyin alan olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla daha parlak renkler tercih ederek evinizin daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

10. Duvar Dekorasyonları Kullanın

Gereksiz eşyalarınızdan kurtulacaksınız fakat eşyalar sizin kimliğinizi yansıtan nesnelerdir. Peki, eğer bu nesnelerden kurtulursanız eviniz “sizden arınmış” gibi görünmeyecek mi? Böyle bir şey olmasını ister miyiz? Kesinlikle hayır, evinizin her bir köşesinin size ait olmasını, size ait görünmesini istediğinize eminiz. O halde duvarlarınızı çeşitli dekoratif nesnelerle süsleyerek en azından size hitap eden bir ortam oluşturabilirsiniz. Sitemizdeki posterlere ve dekoratif ürünlere bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

11. Büyük Mobilyalardan Kurtulun

Evinizdeki büyük mobilyalardan kurtulup yerlerine daha küçük ve daha hoş mobilyalar koyabilirsiniz. Bu sayede yine sadelik ve işlevsellik yönüyle öne çıkan nesneler sayesinde evinizde hem alan açmış olacaksınız hem de minimalist tarza daha da yaklaşmış olacaksınız.

Kapat
Renge Göre Filtrele
Ürün kategorileri