fbpx

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonu

Evlerinde minimalist ve modern bir dekorasyon isteyenler için en iyi fikirlerden biri iskandinav tarzı dekorasyon olacaktır. İskandinav dekorasyon denildiği zaman ilk akla gelenler arasında doğal ahşap ve beyaz/gri tonlarının hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu tonları birbirine entegre etmesi çok kolay olduğundan ortamda yumuşak geçişlerle dengeler yakalamak mümkündür.

Zeminleri özellikle ahşap tonlarında tercih etmek ortamda daha sıcak bir hava oluşmasını sağlayacaktır. Duvarlarda ise beyaz ve gri tonlar tercih edebilir ve böylelikle kullandığınız aksesuarlar kolaylıkla ön plana çıkacaktır.

Oturma gruplarında ise yine gri, siyah tonların yanı sıra, hardal renkleri kullanarak çok şık bir görüntü yakalayabilir aynı renkleri fon perdelerinde de tercih edebilirsiniz. Oturma gruplarını siyah ve ya gri tonlarda seçtiğiniz zaman, ahşap zemin ve beyaz mobilyalarla güzel bir uyum içerisinde olacaktır. Böylelikle alanınızın daha da iddialı bir görünüm içerisinde olmasını sağlamaya başlayacaksınız. Siyah ve ya gri tonlardaki koltuk üzerinde tercih edeceğiniz renkli minderler, ortamınızın daha sıcak bir görüntü sergilemesini sağlar. Farklı bir alternatif olarak doğal deri oturma grupları mükemmel kombinasyonlar çıkarabilmektedir.

 

Bu tarzın olmazsa olmazı tabi ki duvar dekorasyonudur. Çerçeveli posterler, konsepti tamamlamak adına en önemli parçalardır. Özellikle siyah-beyaz ve ya nude renkler tercih ederek çok başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Duvarlarınız çok büyük ve boş ise çok parçalı Gallery Wall, girintili çıkıntılı ise kolon aralarına ve ya üstlerine büyük boy 1-2 parça tablo tercih edebilirsiniz. Tablo modellerimize sweetco.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.Mekana derinlik katmak için ise aynalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca ahşap merdiven, makrome, duvar sepetleri veya hayvan boynuzları ile de duvarlarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

Sehpa kullanmaktan hoşlanıyorsanız ahşap, ahşap-metal karışımı ve ya mermer desenli sehpalar tercih edilebilir. Üzerinde ise şamdanlar, vazo ve kuru çiçekler kullanılabilir. Bunlara ek olarak ise son dönemde trend olan kitap kutuları iyi bir tercihtir.

Bu tarzda bir ev dekoru yapmayı planlıyorsanız duvardan duvara halılarınızı kaldırıp küçük etnik desenli halılar ve kürk görünümlü postlar kullanabilirsiniz. Bu tarzın fikri şudur; minimal ve modern ol! Son olarak aydınlatma için de modern çizgilere sahip tavan aydınlatmaları ve lambaderler tercih edebilirsiniz.